Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının(AMEA) vitse-prezidenti və AMEA-nın İctimai Elmlər, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri bölmələrinin akademik-katibi vəzifələrinə seçkilər keçirilib.
AMEA-dan XALQ.AZ-a verilən məlumata görə, səsvermənin nəticələrinə görə AMEA-nın vitse-prezidenti vəzifəsinə akademik Dilqəm Tağıyev, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsinə akademik Nərgiz Axundova, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsinə isə akademik Nazim Məmmədov seçilib.
Bununla yanaşı, bu gün Ümumi yığıncaqda AMEA-nın 16 həqiqi üzvü və 25 müxbir üzvü seçilib.
Xatırladaq ki, AMEA Rəyasət Heyətinin seçkilərlə bağlı qərarına əsasən, elmi və ali təhsil müəssisələri tərəfindən AMEA-nın həqiqi üzvlüyünə 29, müxbir üzvlüyünə 143 namizəd irəli sürülmüşdü.
Bu gün seçilən 16 həqiqi üzvü və 25 müxbir üzvlərin adlarını təqdim edirik:
AMEA-nın həqiqi üzvləri
Soyadı, adı, atasının adı | İxtisas | |
1 | Məmmədov Yusif Əbülfət oğlu | Riyaziyyat |
2 | Məmmədov Nazim Timur oğlu | Fizika |
3 | Nəhmədov Ənvər Pirverdi oğlu | Fizika |
4 | Məcidov Əjdər Əkbər oğlu | Kimyəvi kinetika və kataliz |
5 | Feyzullayev Əkpər Əkpər oğlu | Neft-qaz geologiyası |
6 | Qurbanov Fazil Səməd oğlu | Tibb |
7 | Əli-zadə Validə Mövsüm qızı | Botanika |
8 | Paşayeva Nərgiz Arif qızı | Ədəbiyyatşünaslıq |
9 | İmanov Muxtar Kazım oğlu | Ədəbiyyatşünaslıq |
10 | Cəfərov Nizami Qulu oğlu | Dilçilik |
11 | Nağısoylu Möhsün Zellabdin oğlu | Dilçilik |
12 | Səfərova Zemfira Yusif qızı | Sənətşünaslıq |
13 | Axundova Nərgiz Çingiz qızı | Tarix |
14 | Mahmudov Yaqub Mikayıl oğlu | Tarix |
15 | Mustafayev Şahin Məcid oğlu | Tarix |
16 | Baxşəliyeva Gövhər Baxşəli qızı | Şərqşünaslıq |
AMEA-nın müxbir üzvləri
Soyadı, adı, atasının adı | İxtisas | |
1 | Mərdanov Misir Cumayıl oğlu | Riyaziyyat |
2 | Mehdiyeva Səlimə İbrahim qızı | Fizika |
3 | Sadıqov Əminağa Bəhmən oğlu | Kompüter elmləri |
4 | İbrahimov Vaqif Rza oğlu | Kompüter elmləri |
5 | Alıquliyev Ramiz Məhəmməd oğlu | İnformatika |
6 | Məmmədova Məsumə Hüseyn qızı | İnformatika |
7 | İsmayılov İsmayıl Mahmud oğlu | İnformatika |
8 | Səmədov Oqtay Əbil oğlu | Radiasiya materialşünaslığı |
9 | Qasımov Oqtay Kazım oğlu | Biofizika |
10 | Zeynalov Eldar Bahadur oğlu | Kimyəvi kinetika və kataliz |
11 | Əliyev Tofiq Abbasəli oğlu | Kimya (AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi) |
12 | Hüseynov Dadaş Ağa-Cavad oğlu | Neft-qaz geologiyası |
13 | Qasımov Elmar Mustafa oğlu | Tibb |
14 | Musayev Əlişir Veys oğlu | Tibb |
15 | Mamedov Arif Mamedoviç | Fiziologiya |
16 | Quliyev Əlövsət Gülüş oğlu | Aqrar elmlər |
17 | Novruzov Vaqif Seyfəddin oğlu | Botanika (AMEA-nın Gəncə Bölməsi ) |
18 | Araslı Nüşabə Həmid qızı | Ədəbiyyatşünaslıq |
19 | Mustafayev Tehran Əlişan oğlu | Ədəbiyyatşünaslıq |
20 | Əliyev Kamran İmran oğlu | Folklorşünaslıq |
21 | Əlizadə Firəngiz Əliağa qızı | Sənətşünaslıq |
22 | Qasımlı Musa Cəfər oğlu | Tarix |
23 | İmanov Qorxmaz Cahangir oğlu | İqtisadiyyat |
24 | Bünyadzadə Könül Yusif qızı | Fəlsəfə |
25 | Həsənli Oruc Qafar oğlu | Psixologiya ( AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi) |